پاورپوینت تأثیرات دفاع مقدس بر وضعیت اجتماعی و شهرها و نگرش ها شامل 23  صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از پاورپوینت های جامع و کامل در مورد   تأثیرات دفاع مقدس بر وضعیت اجتماعی و شهرها و نگرش ها  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد 

مقدمه

شهریور ۱۳۵۹ با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران و تعرض زمینی همزمان ارتش بعث به شهرهای غرب و جنوب ایران، جنگ ۸ ساله حکومت صدام حسین علیه ایران آغاز شد. این جنگ ۱۹ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و چند روز پس از آن اتفاق افتاد که صدام پیمان الجزایر را در برابر دوربین‌های تلویزیون بغداد پاره کرد. صدام در نطقی با تأکید بر مالکیت مطلق کشورش بر اروند رود (که وی آن را شط‌العرب نامید) و ادعای تعلق جزایر ایران به «اعراب» جنگ را در زمین، هوا و دریا علیه ایران آغاز کرد.

این جنگ در حالی شروع شد که مردم ایران دوران نقاهت پس از انقلاب را می‌گذراندند و طبعاً به بازسازی کشور و آرامش و سازندگی می‌اندیشیدند. نیروهای مسلح نیز به دلیل آن که انتظار جنگ را نداشتند، از آمادگی چندانی برای رویارویی در یک نبرد بزرگ برخوردار نبودند. به همین دلایل، نظامیان عراق در ماههای اول پس از شروع حمله، موفق شدند چند شهر مرزی را در غرب و جنوب ایران تصرف کنند.

زمان جنگ  وضعیت مردم از نظر روانی  بسیار سخت وآشفته  بود زیرا مردم می ترسیدندکه هرلحظه یک موشک یا یک بمب برروی سرآنها بیافتد و باعث کشته  شدن افراد  خانواده اش  بشود یا باعث از بین  رفتن اموالش  بشود یا  بمبی  بر سراقوام نزد یک اش مانند پدرومادر یا خواهروبرادرش  بیافتد وباعث از دست دادن آنها بشود.

در زمان جنگ وضعیت اقتصادی کشور وضع خوبی نداشت چون وقتی موشکی به کارخانه ای برخورد می کرد و باعث ازبین رفتن آن می شد و وضع اقتصادی کشور از این رو به ان رو می شد و قیمت آن کالا بیشتر می شد وقدرت خرید مردم کاهش می یافت وخرید آن کالا تولیدی  مشکل می شد پس در نتیجه باید ازکشورهای دیگر آن راوارد می کردنداما چون کشورما به تازگی به استقلال رسیده بود نمی توانستند با کشورهای دیگر روابط دوستانه داشته باشند.

در زمان جنگ ایران وعراق وضعیت اجتماعی مردم ازنظراجتماعی بسیار سخت بود زیرامردم از شهرهای خرمشهروآبادان و ازشهرهاغربی به شهرهای دیگر مهاجرت کرده بودند ودرنتیجه شهرهای مناطق جنگی خالی ازسکنه شده بود.مهاجرین جنگی مجبورشده بودند در اردوگاهها زندگی کنند و یا به خانه بستگانشان  پناه ببرند وبرای این آوارگان زندگی بسیارمشکل بود .

 

نگاهی به آثار اجتماعی جنگ

جنگ از جمله مهمترین رخدادهای مهم و سرنوشت ساز تاریخ هر ملتی به شمار می‏آید، این واقعه گاه، به منزله رویدادی افتخارآفرین و شکوهمند و گاه، به عنوان حادثه شوم و ملال آوری در حافظه جمعی ثبت می‏شود، گاه، نویدبخش آغاز دوره درخشان و گاه، نقطه شروع انحطاط و فروپاشی است. در طول جنگ، همه چیز معنا و مفهوم دیگری پیدا می‏کند، بخش‏های خاصی از خاطرات، باورها و اسطوره‏ها برجسته می‏شوند و حتی رفتارهایی از انسان‏ها بروز می‏کند که با شیوه حاکم بر زندگی در دوره صلح و آرامش قابل توضیح نیست. در این دوران، اولویت‏های زندگی تغییر می‏کند و منطق دیگری بر رفتار اعضای جامعه حاکم می‏شود. در این چارچوب، از همگان قناعت و فداکاری انتظار می‏رود. با توجه به وجود خطری بیرونی، اختلافات داخلی موقتا کنار گذاشته می‏شوند و انسجام بی‏سابقه‏ای پدید می‏آید.

و گاهی، همین انسجام مردمی و وجود خطر بیرونی، به دستاویزی برای سرکوب رقیبان یا محدود کردن انتقادات و اختلاف‏نظرهای موجود تبدیل می‏شود. هم چنین، طبق منطق این دوره، شرکت فعالانه در جنگ – به ویژه برای جوانان – نوعی ارزش و وظیفه به شمار می‏رود که اگر کسی از قبول آن سرباز زند، مرتکب ناهنجاری و مسئولیت ناپذیری شده است.

ویژگی‏های مزبور را می‏توان بدین صورت جمع بندی و بیان کرد که در زمان جنگ، هویت ملی به وضعیت دفاعی وارد می‏شود؛ زیرا، احساس می‏کند که تمامیت آن از سوی دیگری در معرض خطر قرار گرفته است. از این رو، چنان که گفته شد اولویت‏های جامعه دگرگون می‏شوند. در چنین شرایطی توقع آن است که همگان، در درجه نخست، خود را سرباز بدانند، اما با پایان جنگ، «آرام آرام از شدت دردها کاسته می‏شود و… جنگ به جرگه میراث مشترک ملت‏ها در بطن تاریخ می‏پیوندد.»


جهت دانلود متن کامل پاورپوینت تأثیرات دفاع مقدس بر وضعیت اجتماعی و شهرها و نگرش ها کلیک نمایید