مقاله نگهداری و تعمیرات مخازن  شامل 57 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  مقاله نگهداری و تعمیرات مخازن می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

مقدمه

صنعت نفت ، مهمترین بخش اقتصاد کشور و خواه ناخواه این صنعت از دیرباز در سرنوشت سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ما ایفاگر نقش بسیار حساس و مهمی بوده است . با اکتشاف نفت در ایران کشور ما یکباره در کش وقوس سیاست بازیها اعمال نفوذها و قدرت طلبیها قرار گرفت واین ماده حیاتی که چرخ بزرگترین صنایع دنیا رابه گردش در می آورد محور اصلی تغییر وتحولات  در چهره سیاسی واقتصادی کشور ما گردید .

تاریخ نفت ایران سرشار از رمز ورازها و پیچیدگیهایی است که همچنان            ناگشوده مانده و کسی را یارای آن نیست که به روشنی بگوید در این جولانگاه صنعت و سیاست قدرتهای بزرگ ، چه رویدادهایی به وقوع پیوسته ، رویدادهایی که متضمن سودها و زیانهایی برای سرزمین بوده است .

صنعت نفت ، صنعتی است بسیار عظیم و گسترده که در واقع ستون فقرات صنایع و اقتصاد و پایه های استراتژیهای سیاسی قرن بیستم را تشکیل می دهد . در اهمیت نفت باید گفت که تاکنون در جهان ارزش هیچ گنجینه و ثروتی  حتی در مجموع به پای نفت نرسیده وتمام پیشرفتهای قرن حاضر به نحوی ، مولود  این ماده طبیعی بدون جانشین وگرانبها ست .

فعالیت صنعت در ایران نیز که از نزدیک به یک قرن پیش آغاز شده است و اکنون نیز ادامه دارد ، از همان ابتدا همواره از ارزش ویژه و ممتاز برخوردار وکم  و بیش ، محور تحولات و رویدادهای تاریخی کشور بوده است .

نگهداری وتعمیرات « نت » دو مفهوم بسیار مهم و دو مقوله اساسی هستند که تحقق و عمل بدانها موجبات بقا وتداوم خطوط مختلف تولید و کاهش هزینه ها  را فراهم می آورند . با پیچیده تر شدن وسایل و امکاناتی که انسان برایرفع نیازهای روز افزون خودبکار می گیرد ، امر استفاده بهینه و نیز اقتصادی بودن این وسایل و امکانات بیش از پیش موردتوجه قرار گرفته است .

روشهای پیچیده تولید وامکانات وماشین آلاتی که در این راستا مورد استفاده قرار می گیرند نیازمند این است که با حداقل هزینه بیشترین استفاده از آنها صورت گرفته و کارائی آنها را تا جایی که ممکن است افزایش داده عمر مفید آنها را بالا برد واز این رهگذر هزینه های کل مربوط به قیمت تمام شده محصولات را کاهش داد .

 

 « تاریخچه پیدایش نفت در ایران و جهان »

در زمانهای پیشین اقوام وملل مختلف بنا بتناسب احتیاجی که داشتند از نفت  استفاده میکردند . استخراج نفت بطور طبیعی انجام می گرفت ودر اثر عوامل طبیعی مانند زمین لرزه یا فشار های جانبی زمین باعث می شد لایه سخت شکسته شده و نفت و گاز یا فشار طبیعی به بیرون سرایت نموده و در اثر رعد برق نفت و گاز مشتعل می گشت و گاهی هم مورد پرستش مردمان آن زمان قرار گرفت  که آثار این آتشکده ها در نقاط مختلف ایران یافت می شود .

در بعضی مواقع نفت بصورت حوضچه های سطحی روی زمین جمع می شد که از آن برای قیر اندود کردن پشت بامها ، قایقها وکشتیها و در جنگ ها  برای ساختن مشعل و در مصر قدیم برای مومیایی مردگان از نفت استفاده می کرده اند.

تا اینکه اولین بار در دنیا شخصی بنام ادوین دریکwin   drake  | میلادی             در شهر تیتوسویل از ایالت پنسیلواینای آمریکا توانست با وسایل خیلی ابتدایی   شروع به حفر زمین نماید و پس از عبور از لایه سخت به نفت دست یابد واز آن تاریخ                   به بعد عملیات حفاری روبه پیش رفت نهاد و سودا گران نفت در اقصی نقاط دنیا                به جستجوی نفت پرداختند و در خاور میانه اولین بار در ایران در ناحیه              مسجد سلیمان استان خوزستان در سال ۱۹۰۸ توانستند مخزن بسیار عظیمی از نفت را کشف و چاه شماره یک در عمق ۳۶۰ متری به نفت رسید . پس از آن حفاری در نقاط مختلف ایران ادامه یافت و در حوزچه خلیج فارس اولین بار  در بحرین در سال ۱۹۳۲ میلادی به نفت رسیدند .

در سال ۱۹۰۸ که پس از ۶ سال حفاری مداوم عملیات اکتشاف نفت توسط شرکت انگلیسی در مسجد سلیمان به نتیجه رسید وجود شور فراوانی در انگلستان وتحول عظیمی در تاریخ ایران بوجود آمد . شاید بتوان گفت که این رویداد برای دولت انگلیس مسرت بخش ترین خبر دهه اول قرن بیستم به شمار می رفت زیرا پیش از آن آمریکا با کشف ، استخراج وایجاد امکانات صدور نفت خود به اروپا مخصوصاً به آلمان چهره پیش تاز بی رقیبی به خود گرفته بود .

و انگلستان که ابرقدرت آن روزگار که به تعبیری ( خورشید در مستعمرات انگلستان غروب نخواهد کرد ) را از گردونه قدرت پیاده می کرد . ولذا می توان حدس زد که خبر اکتشاف نفت در مسجد سلیمان چه قدر برای دولت وقت انگلستان مسرت بخش و خوشحال کننده بود . به همین دلیل فوراً بعداز  اکتشاف نفت شرکت نفت انگلیس وایران تأسیس و مقدمات لازم برای تصفیه و صدور نفت ایران آغاز گردید و اولین پالایش گاز نفت در ایران پالایشگاه آبادان راشروع به ساختن کردندتا نفت استخراجی ایران را تصفیه وبه خارج صادر کنند .

از سال ۱۲۸۰ تا سال ۱۳۲۹ ه / ش ( ۱۹۰۱ – ۱۹۵۰ م ) دوره اول مدیریت شرکت نفت ایران وانگلیس محسوب می شود واز سال ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۳ ه / ش ( ۱۹۵۰ – ۱۹۵۴ م ) با اوج گیری نهضت ملی کردن صنعت نفت و خلح ید انگلیس از شرکت نفت ایران دوره تازه مالکیت ملی به منابع نفت کشور پیش آمد و  رجال سیاسی صاحب نام در مدیریت صنعت قرار گرفتند که به رغم قابلیتهای شخصی واجرایی توانمندی های فنی لازم در صنعت نفت را نداشتند .  با سلطه کنسرسیوم نفت از سال ۱۳۳۳ تا ۱۳۵۷ پیروزی انقلاب دوران ۲۵ ساله ای برای این صنعت گذشت واز ویژگی های مهم آن باز شدن پای متخصصان ایرانی در رده های میانی این صنعت است .


جهت دانلود متن کامل مقاله نگهداری و تعمیرات مخازن کلیک نمایید