«فیاپف» یا همان «فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های تهیه‌کنندگان فیلم» سازمانی غیردولتی است که از سال 1933 باهدف نظارت و ارزش‌گذاری بر جشنواره‌های بین‌المللی سینمای جهان در پاریس پایه‌گذاری شد و اکنون 35 انجمن و نهاد سینمایی از 30 کشور تولید‌کننده محصولات سمعی و بصری از پنج قاره جهان از جمله «خانه سینما»ی ایران، عضو این سازمان هستند. از دیگر کشورهای عضو «فیاپف» می‌توان به آرژانتین، استرالیا، کانادا، چین، جمهوری چک، دانمارک، مصر، فنلاند، آلمان، مصر، ایسلند، هند، ایتالیا، ژاپن، هلند، نیوزیلند، نروژ، روسیه، کره جنوبی، اسپانیا، سوئد، انگلستان و آمریکا اشاره کرد. این سازمان برای حفظ «حق کپی رایت» و «حقوق فکری» (حقوق معنوی و فکری مربوط به پدیدآورندگان آثار)، توسعه تکنولوژی دیجیتال، نظارت بر پروسه استانداردسازی تکنولوژی و قوانین مربوط به رسانه‌ها و مکانیسم سرمایه‌گذاری فیلم‌ها در بخش‌های خصوصی و دولتی و... قوانین و سیاست‌هایی را تعیین و بر اجرای آنها نظارت می‌کند.

خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایران است. خانه سینما (از یک دهه قبل) جشنی را تحت عنوان جشن بزرگ سینمای ایران هر ساله برگزار می‌کند. ساختمان اصلی (شماره یک) و سالن اجتماعات (سالن سیف‌الله داد) خانه سینما، در خیابان بهار جنوبی قرار دارد.

خانه سینما به عنوان جامعه اصناف سینمای ایران، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۲ آغاز کرد. در این سال اعضای هیئت مدیره که از سوی مدیران وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده بودند مسوولیت تأسیس این نهاد صنفی را برعهده داشتند. از زمان آغاز فعالیت خانه سینما به عنوان محل تجمع صنوف مختلف سینمایی، تا زمان اعلام تأسیس آن چهار سال طول کشید و این زمان شامل عضوگیری از اعضای صنف‌های مختلف سینما و معرفی بیشتر این نهاد به آن‌ها بود. به همین دلیل تاریخ فعالیت رسمی خانه سینما فروردین ۱۳۷۲ و زمان ثبت آن در ادارهٔ ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری تهران مهر ماه ۱۳۷۲ ذکر شده‌است. از جمله اهداف اصلی تشکیل خانه سینما حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران حرفه‌ای تولید، توزیع و نمایش هنر/ صنعت سینما و همچنین ایجاد امنیت شغلی و تأمین اجتماعی و ارتقای سطح آموزشی و حرفه‌ای دست اندرکاران سینمای جمهوری اسلامی ایران است.


منبع:پاورپوینت خانه سینما