از انواع سقف های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می توان به موارد ذیل اشاره نمود که در ادامه به توضیح هر یک از موارد می پردازیم .

سقف طاق ضربی
سقف تیرچه بلوک سفالی ، سیمانی و تیرچه فلزی
سقف دال بتنی
سقف تیر دال
سقف کوبیاکس
سقف کامپوزیت
سقف عرشه فولادی
سقف روفیکس
سقف وافل
سقف کاذب
سقف پیش تنیده
سقف طاق ضربی

سیستم سقف طاق ضربی از قدیمی‌ترین نوع سقف‌های رایج در کشور است که به دلیل وزن بالا و عملکرد ضعیف در مقابل زلزله دیگر منسوخ شده است و دیگر مورد تایید ضوابط وآیین نامه ها نیست . این سقف در گذشته به علت سرعت اجرای بالا ، در دسترس بودن مصالح و عدم نیاز به تخصص بالا و همچنین هزینه پایین ، کاربرد بسیاری داشته است . جهت اجرای این سقف بین دو تیر موازی که در اصطلاح به آن پل گفته می‌شود تیرهای فرعی به موازات هم و عمود بر پل ها نصب می‌شوند و داخل تیرهای فرعی به وسیله آجر و گچ خاک سقف اجرا می گردد .

سقف های رایج بتنی نام مطلبی ست که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.این فایل شامل معرفی انواع سقف های کرومیت –کمپوزیت-متال دک – کوبیاکس است.

_ معرفی سقف کرمیت

در سیستم سقف کُرمیت از تیرچه‌های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می‌شود. در ساخت تیرچه‌های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می‌شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه‌ها از قالب‌های ثابت مانند بلوک‌های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی، قالب‌های موقت فولادی (کامپوزیت ) و یا هر پرکننده سبک استفاده می‌شود.

فواصل تیرچه‌ها بسته به نوع قالب از ۷۳ سانتی تا ۱۰۰ سانتی متر متغیراست، روی سقف نیز با ۴ الی ۱۰ سانتی متر بتن پوشانده می‌شود.
تیرچه‌ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی‌باشد و تیرچه‌ها به نحوی طراحی می‌شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب‌ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل کنند.
پس ازاین که بتن به ۷۵% مقاومت مشخصه خود می‌رسد، تیرچه‌های فولادی با بتن به صورت یک مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای مرده و زنده سقف را تحمل می‌کنند.

منبع :پاورپوینت انواع سقف های رایج بتنیپاورپوینت انواع سقف های رایج بتنی