تحقیق تکنولوژی آموزشی شامل 33 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  تکنولوژی آموزشی می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

چکیده:

یکی از مسائلی که برای مقابله با مسائل و مشکلات آموزشی در کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است تکنولوژی آموزشی است. تکنولوژی آموزشی ابزار و روش هایی در اختیار دست اندرکاران تعلیم و تربیت قرار می دهد تا آن ها را برای غلبه بر مسائل و مشکلات آموزشی تجهیز کند.

همچنین کاربرد تکنولوژی آموزشی نقش مهمی را در پیشرفت تحصیلی و نیز در ارتقاء سطح یادگیری دانش آموز ایفا می کند.

((تکنولوژی آموزشی مجموعه نظریه ها، روش ها و دستورالعمل هایی است که در طراحی،اجرا،ارزشیابی و حل مشکلات برنامه آموزشی به کار گرفته می شود))

مقدمه:

در حال حاضر در جهان امروز تکنولوژی آموزشی به مفهوم رویکردی بر چگونگی آموزشی در ارتباط با اهداف، توانسته است با تکیه بر اصول و یافته های علمی، به ویژه روانشناسی یادگیری،ابزار و وسایل در دسترس را اعم از اشیاء ساده ای همچون گچ و تابلو یا دستگاه های پیچیده ای مانند کامپیوتر،برای بهینه کردن آموزش و بالا بردن کیفیت آن به خدمت گیرد.

استفاده از وسایل کمک آموزشی یکی از جنبه های کاربرد تکنولوژی آموزشی در مدارس است و حتی تکنولوژی آموزشی دارای دامنه ای وسیع تر از کاربرد مواد و وسایل کمک آموزشی است. در تکنولوژی آموزشی، می توان از روش طراحی،اجرا،ارزیابی فرآیند تدریس و یادگیری که در آن از منابع غیر انسانی استفاده می شود به علاوه از علوم مختلفی نظیر روانشناسی و علم ارتباطی بهره گرفت.

معلمان با استفاده ار تکنیک های تکنولوژی آموزشی که می دانند،طرح هایی را برای آموزش ارائه می دهند که ضمن تسهیل آموزش،یادگیری سریع تر،موثر و پایدار تر خواهد داشت.(احدیان۱۳۷۳) در گذشته اغلب آموزش های فردی بر این فرض مبتنی بودند که تمامی بخش های مغز در فرایند یادگیری سهیم هستند و نمی توان بخش مشخصی را مختص یادگیری دانست.این عقیده دیدگاهی روشنگرانه درباره هوش و یادگیری ارائه کرد که در ابزارهای سنجش هوش نیز تجلی یافت.

دانش آموزان دارای ظرفیت های یادگیری کلی نیستند،بلکه ظرفیتهای چند گانه ای در یادگیری دارند. به دیگر سخن، کسانی که از نظر مغزی در یک زمینه با مشکل مواجه هستند،می توانند در سایر زمینه ها توانایی های بالایی داشته باشند.در همین راستا،به کارگیری ابزار کمک آموزشی در آموزش و ارزشیابی،بسیار مفید است.(اعتمادی،۱۳۷۳).

فرصت هایی را که تکنولوژی آموزشی برای یادگیری دانش آموزان فراهم نموده است مشروط بر این است که معلمان از این ابزارها و وسایل در آموزش هایشان به طرز صحیحی استفاده نمایند.

: بنابراین بهره گیری از تکنولوژی آموزشی می تواند به نحو موثری در کاهش میزان تاثیر کمبود معلمان آگاه و دلسوز علاقه مند نقش داشته باشد(احدیان ۱۳۷۳)

معلمان نظام های آموزشی پیشرفته،ضمن استفاده از روش های جدید آموزشی و بهره گیری از فناوری اطلاعات در کلاس درس،از وسایل کمک آموزشی گوناگونی هم استفاده می کنند.به کارگیری وسایل کمک آموزشی،معلمان و مسئولان آموزشی را همواره جهت نیل به اهداف غایی آموزش و پرورش هدایت می کند.

استفاده از وسایل کمک آموزشی،علاوه بر این که اختلال و تزلزل در فرایند آموزشی جلوگیری می کند، سبب می شود که انتظارات و پیامدهای آموزشی با اطمینان بیشتری تحقق یابند.نتیجه این که، معلمان نظام های آموزشی پیشرفته از کاربرد وسایل کمک آموزشی خود اطلاع دارند و شیوه های آموزشی خود را طوری انتخاب و طراحی می کند که هم سو و هم جهت با آن باشد.

معلمان باید بدانند که استفاده از کدام وسیله کمک آموزشی می تواند برای تدریس آنها و یادگیری دانش آموزان بهتر باشد.

دقت در انتخاب وسایل کمک آموزشی که به طور همزمان چند حس از حواس فراگیران را در حین آموزش ممکن است به کار گیرد،یادگیری را عمیق تر و بهتر می کند(گودرزی،۱۳۷۱)

بیان مسئله:

امروزه روش های مختلفی برای سطح یادگیری دانش آموزان وجود دارد که معلمان می توانند از آنها بهره گیرند.

یکی از مهمترین این روش ها استفاده از تکنولوژی آموزشی است.

حال سوال پژوهش ما این است که:

تکنولوژی آموزشی می تواند در یادگیری دانش آموزان موثر باشد؟

بیان فرضیه:

-       بین تکنولوژی آموزشی و سطح یادگیری دانش آموزان رابطه مستقیم وجود دارد.

روش تحقیق:

در این تحقیق محقق از روش کتابخانه ای بهره جسته است و در پاره ای از تحقیق نیز از سایت های معتبر در این حوزه مطالبی را اخذ نموده است. در کل ،این تحقیق با تلاش و صرف زمان زیادی از سوی محقق تهیه شده و از منابع و مآخذ زیادی استفاده شده است.

ضرورت تحقیق:

تکنولوژی آموزشی، یکی از اساسی ترین امور در امر یادگیری و آموزش است و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا می توان تا حد چشم گیری سطح یادگیری را ارتقاء داد و در نتیجه ان سطح آگاهی جامعه را بالا برد.

متاسفانه در کشور ما به این امر، با توجه به مشکلات موجود،توجه چندانی نشده است و کمبود امکانات در کشور ما به وفور دیده می شود. در این تحقیق سعی شده است مزایا و فواید استفاده از تکنولوژی در آموزش پرداخته شود و بر ضرورت استفاده از آن تاکید شود.

-گرایش نوین در تکنولوژی آموزشی(ایرج پدالای)

- در سمایه تکنولوژی آموزشی(علی رئوف)

جهت دانلود متن کامل تحقیق تکنولوژی آموزشی کلیک نمایید