مقاله بتن خود تراكم شامل  21  صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از مقاله های جامع و کامل در مورد  بتن خود تراكم  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

چكیده

تراكم كامل بتن و جایگری مناسب آن در قالب از مهمترین نكات در اجرای صحیح سازه های بتنی می باشد متراكم نمودن بتن با استفاده از روشهای معمول یعنی استفاده از ویبراتورها مشكلات متعددی از جمله جداشدگی دانه ها ، شن نما شدن بعضی نقاط را به همراه دارد .

بتن خود تراكم راه حل بسیار مناسبی برای مقابله با این مشكلاتاست كه اولین بار در دهه گذشته توسط دانشمندان ژاپنی ابداع گردید .

سطح تمام شده بهتر اطمینان از تراكم بتن بدون استفاده از ویبراتور افزایش سرعت اجرا و كاهش نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرا از جمله مزایای بین خود تراكم می باشد .

مقدمه

یكی از نكات مهم در اجرای صحیح سازه های بتنی تراكم كامل بتن و جاگیری مناسبآن در قالب می باشد این مساله مورد آلمان هایی همچون دیوار برشب و ستون كه در آنها فشردگی ارماتور زیاد و ابعاد مقطع بتن ریزی كوچك می باشد از اهمیت بیشتری برخوردار است .

استفاده از ویبراتور جهت متراكم كردن بتن مشكلات زیادی به همراه دارد كه از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

جداشدگی دانه بندی بتن به علت ویبره زیاد در بعضی مناطق

تراكم ناهمگن در نقاط مختلف سازه ودر نتیجه مقاومت فشاری متفاوت در مقاطع مختلف سازه

گیر كردن شیلنگ ویبره بین آرماتورها در حیناجرا

كرمو شدن بعضی مناطق به علت غیر قابل دسترس بودن

كرمو شدن نقاطی از سطح بتن به علت ویبره بیش از حد و فرار شیره بتن

به موارد فوق باید الگوی صوتی و خطرات جانی عملیات ویبره در مورد دیوارها و سونهای بتنی را نیز افزود .

بتن خود تراكم راه حلس است كه امروزه جهت رفع این مشكلات و همچنین رسیدنبه بتنی با كیفیت بالاتر مطرح می باشد .

نظریهبتن خود خود تراكم كه انقلابی در زمینه تكنولوژی بن نامیده شده است اولین بار توسط پروفسور حجیم اموار از دانشگاه كوجی ژاپن در سال 1986 مطرح گردید .

در سال 1988 این نظر تكمیل و برای اولین بار بتن خود تراكم گردید .

در سال 1989 اولین مقاله درباره بتن خودتراكم در دومین كنفرانس مهندسی سازه و ساختمان آسیای شرقی ارائه شد .

امروزه بتن خودتراكم در پروژه های مختلف عمرانی در سطح دنیا مورد استفاده قرار می گیرد همچنین آزمایشات تحقیقی و پژوهشی در این زمینه ادامه دارد .

2- آشنایی كلی با بتن خودتراكم

بتن خودتراكم بتنی است كه بدون اعمال هیچگونه انرژی خارجی و تحت اثر وزن خود متراكم گرد این بتن كه ماده ای بسیار و روان و مخلوطی همگن است بسیاری از مشكلات بتن معمولی نظیر جدا شدگی آب انداختن جذب آب – نفوذ پذیری و … را رفع نموده و علاوه بر این بدون نیاز به هیچ لرزاننده     ( ویبر ) داخلی یا ویبره بدنه قالب تحت اثر وزن خود متراكم می شود .

این بتن به راحتی توانایی پركردن قالب در محل شبكه های آرماتور فشرده ورا اداره می باشد و حتی در جاهایی كه دسترسی به آنها دشوار است به راحتی عبور می كند .

بتن خودتراكم در طرح اختلاط و ساختارش تفاوت عمده ای با بتن معمولی ندارد البته مواد خاصی جهت نیل به مشخصات ویژه این بتن در تولید آن مورد مصرف قرار م یگیرد این مواد عمدتا شامل فوق روان كننده ها مواد مضاف پوزولانی و فلیرها ( پودر سنگ با قطر دانه های ریزتر از 125 میكرون ) می باشند همچنین ملاحظات خاصی د رمورد دانه بندی سنگدانه های مورد مصرف در این نوع بتن در نظر گرفته می شود.

مزایای استفاده ا بتن خودتراكم به شرح زیر می باشد:

اطمینان از تراكم بخصوص در مقاطعی كه كاربرد لرزاننده دشوار است .

جایگری آسانتر در قالب

سطح تمامشده بهتر

كاهش نیروی انسانی

اجرای سریعتر خصوصا در مورد مقاطع دیوار و ستون

آزادی عمل بیشتر در طراحی ( امكان ایجاد مقاطع نازك تر )

ماهش آلودگی صوتی ناشی از عملیات ویبره

مواد تشكیل دهنده بتن خودتراكم

3-1 – سنگدانه :

سنگدانه ها به دو دسته تقسیم می شوند :

3-1-1- ماسه :

تمامی ماسه های متداول در تولید بتن معمولی در این صنعت نیز به كار می رود هر دو نوع ماسه شكسته و یا گرد گوشه اعم از سلیسی و یا آهكی م یتواند مورد استفاده قرار گیرد ذرات ریزتر از 125 میكرون كه به عنوان یودر تلقی می شوند بر خواص روانی بتن خود تراكم بسیار موثر بوده و به منظور تولید بتن یكنواخت رطوبت آن باید دقیقا كنترل شود حداقل میزان ریز دانه ها ( از ماسه تا مواد چسباننده پودری ) به منظور جلوگیری از جدا شدگی دانه بندی از مقدار شخصی باید كمتر باشد .


جهت دانلود متن کامل مقاله بتن خود تراكم کلیک نمایید